دکتر محمود رضا عباس زاده / بیماری های مغز و اعصاب / بیماری های مغزی ناشی از کرونا
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

بیماری های مغزی ناشی از کرونا

ویروس کویید 19 بیشتر به عنوان ویروسی که درگیری بافت ریه ایجاد می کند، شناخته شده است. به نحوی که بیشترین آمار مرگ و میر مربوط به درگیری بافت ریه و آسیب دیدگی آن است. به مرور و با افزایش تعداد مبتلایان، پزشکان و محققان متوجه شدند که درگیری ویروس تنها منحصر به بافت ریه نمی شود و بسیاری از ارگان های دیگر بدن را نیز می تواند تحت الشعاع قرار دهد. یکی از آن ها بافت مغز است اما کووید 19 چگونه می تواند بافت مغزی را درگیر کند؟ در ادامه می خواهیم چند نمونه از بیماری و اختلالاتی که در اثر ابتلا به کرونا در مغز انسان رخ می دهد را از زبان دکتر محمودرضا عباس زاده، بیان کنیم. با ما همراه باشید.

تاثیر کرونا در مغز

انواع بیماری ها و اختلالاتی که دراثر ابتلا به ویروس کرونا در مغز انسان رخ می دهد

کاهش حس بویایی

شایع ترین تظاهری که از این ویروس در بافت مغزی انسان دیده شده است، کاهش حس بویایی و چشایی است. به نحوی که پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند که اگر فردی، در شرایط حال حاضر، کاهش حس بویایی را تجربه کند، با دقت بالای 90 درصد می توان گفت مبتلا به کووید 19 شده است.

جالب است بدانید میزان دقیق بودن این نقطه نظر نسبت به روش های تشخیصی مانند سی تی اسکن و PCR نیز بیشتر است.

آنسفالیت یا مننژیت

بیماری دیگر، آنسفالیت یا مننژیت است. در این مورد بهتر است تجربه شخصی دکتر محمودرضا عباس زاده، درباره دختر جوانی که پدر و مادرش دندانپزشک بوده و همگی با هم به ویروس کرونا مبتلا شده اند را با هم بشنویم.

خونریزی های مغزی

مشکل دیگری که در اثر درگیری بافت مغز با ویروس کووید 19 مشاهده شده است، خونریزی های مغزی است. به طوری که در یکی از بیماران، دکتر محمودرضا عباس زاده ناچار به جراحی ایشان شده تا بتوانند خونریزی ایجاد شده را تخلیه کنند.

فلج بلز

بیماری فلج بلز را می توان از دیگر علائم ابتلا به کووید 19 دانست که در بافت مغزی روی می دهد؛ اما فلج بلز چیست؟ در این بیماری، نیمی از صورت فرد مبتلا، فلج می شود. شایع ترین دلیل بروز آن نیز ایجاد تبخال است. این بیماران معمولا پس از 4 هفته کاملا بهبود می یابند. با این حال، امروزه به این نتیجه رسیده اند که فلج بلز نیز می تواند یکی دیگر از اختلالاتی باشد که در اثر کرونا، اتفاق می افتد.

 

ماسک بزنیم

در نهایت باید بگوییم که متاسفانه بیماری کووید 19 تا کنون درمان قطعی ندارد و در عین حال بسیار خطرناک است. تنها اسلحه ما در مقابل این ویروس، کمک به پیشگیری از ابتلا می باشد. مهم ترین و موثرترین اقداماتی که در این راستا باید به آن توجه کنیم، استفاده از ماسک می باشد. چه بسا پزشکانی که تنها با استفاده از ماسک توانسته اند خود را از ابتلا به این ویروس منحوس محافظت کنند.

 

کلام آخر

در آخر باید بگوییم که تمامی توصیه های وزارت بهداشت جهانی و داخل کشور را جدی بگیرید. علاوه بر ماسک، دستان خود را مرتب ضد عفونی کنید، از لمس چشم، دهان، بینی و گوش با دستان آلوده خودداری نمایید، حداقل فاصله را با افراد حفظ کنید، حین سرفه و عطسه جلوی دهان خود را بگیرید. این بیماری، یک بیماری همگانی است و بی توجهی تنها یک نفر می تواند جان چندین انسان را در خطر بیاندازد. پس نه تنها برای سلامت خود و اطرافیانمان، بلکه برای سلامت جهانیان قدمی برداریم. باشد که همگی بتوانیم در کنار هم، سایه این ویروس شوم را از سر تمام دنیا حذف نماییم.

برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

  پرسش و پاسخ تکمیلی

  سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

  0 دیدگاه
  یک دیدگاه بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  8 − 2 =

  Call Now Buttonتماس با پزشک