دکتر محمود رضا عباس زاده / بیماری های مغز و اعصاب / چه بیماری هایی ستون فقرات را تهدید می کند؟
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

چه بیماری هایی ستون فقرات را تهدید می کند؟

بیماری های مختلفی در ستون فقرات رخ می دهد که می توانند نواحی پشتی، گردنی و کمر را در هر فرد درگیر نمایند. به طور کلی ستون فقرات از قاعده جمجمه آغاز می شود و نیم تنه بالایی بدن را تشکیل می دهد. این قسمت از بدن انسان موجبات حرکتی را برای او فراهم می آورد که هر گونه خلل در هر قسمت از آن، می تواند زندگی روزمره فرد را دچار مشکل کند. تا حدی که این مشکلات اغلب نیاز به جراحی توسط یک پزشک متخصص دارند.

در این مقاله می خواهیم از نگاه دکتر محمودرضا عباس زاده، به انواع مشکلات ستون فقرات که با جراحی درمان می شوند، بپردازیم. با ما همراه باشید.

بیماری های شایع ستون فقرات

انواع بیماری های رایج ستون فقرت

انواع بیماری هایی که می تواند ستون فقرات پشتی یا توراسیک را درگیر کنند

بیرون زدگی دیسک

یکی از شایع ترین نوع بیماری هایی است که می تواند در ستون فقرات پشتی رخ دهد و معمولا علائمی مانند ضعف حرکتی اندام ها، بی حسی اندام ها، بی اختیاری و احتباس ادرار و اختلال تعادل در راه رفتن را به دنبال دارد.

این بیماران معمولا در اثر بیرون زدگی دیسک، استئوفید یا ضایعه های استخوانی که روی بافت نخاع فشار می آورند، علائم فوق را تجربه می کنند و حتما باید تحت عمل جراحی قرار بگیرند.

جراحی بیرون زدگی دیسک

جراحی دیسک توراسیک با توجه به میزان سفتی یا نرمی دیسک و همچنین محل دیسک، ممکن است برای بیماران مختلف، متفاوت باشد. در بیمارانی که دارای دیسک سخت و یا استخوانی هستند و دیسک در نواحی مرکزی تر کانال نخاعی قرار گرفته است، عمل جراحی بیماران از پشت خطرناک است. حتی می تواند عواقبی مانند آسیب دیدن نخاع و فلج شدن کامل اندام ها را رقم بزند. بنابراین روشی که معمولا برای جراحی این بیماران مورد استفاده قرار می گیرد، جراحی توراکوتومی یا باز کردن قفسه سینه است. در این شیوه، دیسک از جلو تخلیه می شود تا از آسیب رسیدن به نخاع جلوگیری گردد.

در مواردی که دیسک نرم تر باشد و در نواحی کناری کانال نخاعی قرار گرفته باشد، می توان از پشت با لامینکتومی و با استفاده از تکنیک های میکروسرجری اقدام به تخلیه دیسک نمود. برای افرادی که از لقی مهره یا ناپایداری آن رنج می برند نیز معمولا PSF یا عمل جراحی فیکساسیون مهره با پیچ های پدیکولر در نظر گرفته می شود.

شکستگی های توراسیک

یکی از شایع ترین مشکلاتی که می تواند برای ستون فقرات رخ دهد، شکستگی ها هستند و معمولا ناشی از تصادفات و یا سقوط از ارتفاع می باشند. برای برخی از این بیماران در اثر فشاری که به بافت نخاع آن ها وارد می شود، نخاع به طور کامل آسیب می بیند و فلج شدگی اندام ها رخ می دهد.

جراحی شکستگی های توراسیک

در نهایت اگر شکستگی شدید باشد و مهره نیز در وضعیتی ناپایدار قرار داشته باشد، برای آزادسازی کانال نخاعی، بیمار باید جراحی شود و مهره ها نیز با روش فیکساسیون و با استفاده از پیچ های پدیکولر در وضعیت پایدار قرار گیرند. معمولا گفته می شود که کمتر از 10 درصد این بیماران شانس بهبودی و بازگشت حس اندام ها را دارند.

در بسیاری از موارد که خوشبختانه بیمار، ضایعه نورولوژیک ندارد، فقط عمل جراحی برای فیکس کردن مهره ها و کاهش درد بیمار اجرا می شود. این کار باعث جلوگیری از بروز قوز پشتی و ناپایداری مهره در بیمار می گردد.

متاستاز ستون فقرات پشتی

این بیماری معمولا در افرادی بروز می کند که ناحیه ای از بدن آن ها درگیر سرطان می باشد و ممکن است شناخته شده یا ناشناخته باشد. در نتیجه، سرطان در مهره های پشتی گسترش می یابد و باعث تخریب مهره، اثر فشاری روی نخاع، علائم عصبی و حتی گاهی فلج دائمی بیمار می گردد.

جراحی ستون متاستاز فقرات پشتی

بیمارانی که با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند نیز باید تحت عمل جراحی قرار گیرند. بسته به میزان تخریب مهره در بیمار، جراحی می تواند به صورت توراکوتومی و یا در موارد خفیف تر، از پشت انجام شود.

بیماری های شایع ستون فقرات گردنی

فتق (هرنی) دیسک گردنی

شایع ترین نوع بیماری مربوط به ستون فقرات گردنی است که بیماران معمولا دردهای شدید تیرکشنده در بازوها و دست ها را متحمل می شوند. بیمارانی که به درمان طبی مقاوم باشند، نیاز به جراحی دارند.

جراحی فتق دیسک گردن

جراحی فتق دیسک گردن معمولا از قسمت جلوی گردن انجام می شود. به این صورت که بر حسب محل دیسک، یک برش عرضی سمت راست یا چپ گردن ایجاد می شود و معمولا از طریق قدام و با استفاده از میکروسکوپ، دیسک تخلیه می گردد. با استفاده از میکرودریل، استئوفید یا استخوان های اضافی که روی نخاع و کانال عصبی فشار می آورند باید حتما دریل شوند و فورامینوتومی وسیع عصب انجام گیرد. سپس در نهایت جای دیسک تخلیه شده بیمار، توسط کیج پر می شود. در واقع کیج حلقه ای است که داخل آن با استخوان پر می گردد و در داخل فضای دیسک بین مهره ای قرار می گیرد. این کار باعث فیوژن و فیکساسیون مهره در آینده خواهد شد.

تنگی کانال گردن

این بیماری علائم خود را معمولا به صورت تدریجی آغاز می نماید. بیمارانی که مبتلا به این مشکل هستند اغلب اذعان دارند که مهارت های دستی شان کاهش یافته است، انگشتانشان بی حس می شود، اختلال تعادل در راه رفتن دارند، دچار سفتی اندام ها شده اند و … .

در ام آر آی که برای بیماران انجام می شود، تنگی واضح کانال نخاع گردن که همراه با تغییر رنگ نخاع در MRI و آتروفی یا لاغر شدن نخاع نشان داده می شود.

جراحی تنگی کانال گردن

بیمارانی که از تنگی کانال گردن رنج می برند، صد درصد نیاز به عمل جراحی دارند و معمولا به این علت که تنگی این قسمت، چندین سطح را درگیر می کند، عمل جراحی باید از پشت انجام گیرد.

به این صورت که بیمار، روی شکم خوابانده می شود و یک برش Midline یا خط وسط گردن برای او ایجاد می گردد. سپس فرآیند لامینکتومی یا برداشتن استخوان های مهره از پشت صورت می گیرد. در این روش معمولا نخاع از مهره دوم گردنی تا مهره هفتم گردنی آزاد می شود.

برای بسیاری از بیماران، این شیوه جراحی کفایت می کند اما در مواردی که جا به جایی مهره گردن رخ دهد یا شواهدی از لق بودن آن ها وجود داشته باشد، معمولا فیکس کردن مهره های این قسمت با استفاده از پیچ های لترال مس برای بیماران انجام می پذیرد.

شکستگی و در رفتگی های ستون فقرات گردنی

این عارضه یکی از انواع آسیب های رایجی است که می تواند به ستون فقرات گردنی وارد شود و متاسفانه شاهد موارد بسیاری از آن ها در اورژانس ها می باشیم. این مشکل می تواند ناشی از تصادفات یا سقوط از ارتفاع باشد که فرد دچار جا به جایی مهره می گردد.

در این بیماران به علت فشاری که بر روی نخاع می باشد، ممکن است ضعیف شدن اندام ها برای آن ها رقم خورد. نکته مهم درباره بیماران مبتلا به شکستگی و دررفتگی های ستون فقرات این است که این افراد باید سریع تر تحت عمل جراحی قرار بگیرند.

جراحی شگستگی و در رفتگی های ستون فقرات گردنی

شیوه انجام پذیری عمل جراحی که برای درمان شکستگی ها و در رفتگی های ستون فقرات گردنی استفاده می شود، به این صورت است که اگر مهره گردن با استفاده از ترکشن هایی که داده می شود، جا بیفتد، معمولا جراحی از طریق قدام و مانند مداوای دیسک گردن، با تخلیه دیسک انجام می شود. اما با این تفاوت که بهتر است در ضایعات تروماتیک به جای استفاده از کیج، گرفت یا یک تکه از استخوان لگن بیمار در فضای دیسک بین مهره ای قرار داده شود. با این کار مهره بالا و پایینی که دچار در رفتگی شده اند نیز با استفاده از پلیت های تیتانیومی فیکس می شوند.

چه بیماری هایی در ستون فقرات کمر نیاز به جراحی دارند؟

 • فتق یا هرنی دیسک کمر
 • تنگی کانال کمر
 • اسپوندیلولیستزیس یا سر خوردگی مهره
 • اسکولیوزهای دژنراتیو
 • شکستگی های ستون فقرات ناشی از تروما

جراحی این بیماری ها می تواند تنها به صورت دکامپرشن باشد اما در بیمارانی که لقی و ناپایداری مهره ها را تجربه می کنند، علاوه بر دکامپرشن و آزادسازی عصب با تخلیه دیسک یا برداشتن استخوان، لازم است که عمل جراحی فیوژن خلفی با استفاده از پیچ های پدیکولار تیتانیومی نیز انجام شود.

به عنوان مثال در بیمارانی که دچار فتق دیسک کمر شده اند، معمولا به صورت روتین برای آن ها گرافی ایستاده کمر، در حالتی که به جلو و عقب خم و راست می شوند، انجام می گیرد. چانچه در گرافی، حین خم و راست شدن به عقب و جلو، شواهدی از لقی مهره در فرد دیده شود، ممکن است علاوه بر تخلیه دیسک و آزادسازی عصب و کانال نخاعی، نیاز باشد که برای بیمار، جراحی فیوژن خلفی یا PSF نیز انجام پذیرد. وگرنه جراحی دکامپرشن، خود به تنهایی کفایت می کند.

فیوژن خلفی یا PSF با استفاده از پیچ های تیتانیومی، ممکن است همراه با فیوژن های بین مهره ای،  با استفاده از کیج ها یا دیسک های مصنوعی پیلیف یا تیلیف نیز انجام شود که می تواند میزان موفقیت را در فیوژن افزایش دهد.

در نهایت لازم است بگوییم که ستون فقرات یکی از مهم ترین قسمت های بدن هر فرد می باشد و کوچک ترین اشتباهی در جراحی و بهبود مشکلات آن، می تواند شیوه حرکتی و در نتیجه روند معمول زندگی فرد را مختل کند. از همین رو پیش از هر گونه تصمیم گیری برای جراحی، لازم است در مورد جراح مغزو اعصابی که انتخاب می نمایید نهایت دقت و حساسیت را به خرج دهید تا مبادا در آینده دچار پشیمانی شوید.

دکتر محمودرضا عباس زاده، یکی از بهترین جراحان مغز و اعصاب می باشند که سابقه درخشانی در انواع مختلف جراحی های ستون فقرات دارند و برای برقراری ارتباط با ایشان می توانید از روش های موجود در این صفحه اقدام نمایید.

برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

  پرسش و پاسخ تکمیلی

  سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

  0 دیدگاه
  یک دیدگاه بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بیست − 16 =

  Call Now Buttonتماس با پزشک