دکتر محمود رضا عباس زاده / خونریزی های مغزی و انواع آن
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

خونریزی های مغزی و انواع آن

در بدن انسان می توان مغز را هسته اصلی دانست که کنترل تمامی اعضای دیگر بدن و حتی کنش و واکنش هایی که توسط فرد انجام می شود را در اختیار دارد. بنابراین می توان گفت بروز کوچک ترین مشکلی در این ناحیه می تواند خطرات جبران ناپذیری برای فرد به دنبال داشته باشد و زندگی او را دچار چالش های مختلفی نماید.

طبق فرمایشات دکتر محمودرضا عباس زاده که از بهترین جراحان مغز و اعصاب در کشور می باشند، یکی از مشکلاتی که می تواند مغز بشر را تحت تاثیر قرار دهد، خونریزی مغزی است که به دلایل مختلف می تواند رخ دهد و انواع متفاوتی دارد. درمان این عارضه باید توسط پزشک و جراح مغز و اعصاب صورت گیرد تا بتوان از پیشروی خونریزی در مغز جلوگیری کرد. در ادامه می خواهیم با انواع خونریزی های مغزی و روش های درمان آن ها بیشتر آشنا شویم. بنابراین ما را تا انتها دنبال نمایید.

خونریزی های مغزی و انواع آن

عمل خارج ساختن لخته خون مغز یک خانم ۱۸ ساله

انواع خونریزی های مغزی را بشناسید

همانطور که اشاره کردیم، خونریزی های مغزی می تواند علل و انواع مختلفی داشته باشد. از همین رو می توان آن ها را تقسیم بندی کرد. این تقسیم بندی خونریزی های مغزی، بر اساس محلی که خونریزی ایجاد می شود، شکل می گیرد.

متداول ترین شیوه درمان این عارضه مغزی، جراحی می باشد که خود روش های مختلفی دارد. این که برای جراحی بیمار چه روشی انتخاب شود، بسته به شرایط او، شدت بیماری، نوع خونریزی و عواملی از این قبیل متفاوت است و تشخیص چنین عمل مهمی، تنها بر عهده پزشک جراح می باشد.

البته ناگفته نماند که ممکن است روش های مختلف دیگری نیز برای درمان خونریزی مغزی توسط پزشک تجویز گردد که این موضوع هم به میزان شدت بیماری و نوع آن مربوط است.

برخی از انواع خونریزی هایی که در مغز انسان رخ می دهد، عبارتند از:

 • خونریزی اپیدورال
 • خونریزی ساب آراکنوئید
 • خونریزی داخل پارانشیم مغز
 • خونریزی داخل بطنی

در ادامه به شرح هر یک از انواع خونریزی های فوق و نحوه جراحی آن ها می پردازیم.

خونریزی های اپیدورال

این نوع خونریزی ها، ناشی از ضربه هایی هستند که در اثر تصادف، سقوط از ارتفاع و سایر علل تروما به مغز وارد می شوند. این خونریزی معمولا بین استخوان جمجه و پرده مغز رخ می دهد.

در مواردی که خونریزی وسیع باشد، خطر جانی برای بیمار داشته باشد و نیز موجب کاهش سطح هوشیاری او گردد، لازم است جراحی کرانیوتومی، باز کردن جمجمه و تخلیه خونریزی، انجام گیرد تا بتوان خونریزی را مهار کرد.

خونریزی ساب آراکنوئید یا خونریزی فضای تحت عنکبوتیه

این خونریزی نیز بین لایه نرم شامه مغز و لایه آراکنوئید ایجاد می شود. خونریزی ساب آراکنوئید، نوع خاصی است که خود به تنهایی نیاز به عمل جراحی ندارد و ناشی از پارگی عروق مغز و آنوریسم (بادکنکی شدن عروق مغز) می باشد.

پارگی های مذکور باید آنژیوگرافی شوند تا در نهایت قسمتی که دچار پارگی و خونریزی شده است، بسته شود. برای این کار روش های مختلفی وجود دارد. یکی از آن ها جراحی است که معمولا با استفاده از کلیپس های فلزی گردن آنوریسم بسته می شود.

روش متداول دیگری که به تازگی استفاده می شود و روز به روز پیشرفت بیشتری می کند، روش های اندوواسکولار یا روش های بسته می باشد که می تواند برای برخی از بیماران به کار گرفته می شود.

روش های اندوواسکولار معمولا بدون شکافتن جمجمه و با قرار دادن ابزاری مانند کاتتر در شریان های مغز انجام می شود. این حرکت می تواند مشکلات موجود در ناحیه مورد نظر را تشخیص دهد و مانع از بیشتر شدن خونریزی گردد.

خونریزی داخل پارانشیم مغز (داخل بافت مغز)

این نوع خونریزی با عنوان اینتراسربرال هموریج یا ICH شناخته می شود که در اثر دو علت شایع، رخ می دهد.

علت اول، ضربه های مغزی، تصادفات و تروماها هستند که اگر وسیع باشند، با افزایش حجم همراه باشند و بیمار دچار افت سطح هوشیاری شود، لازم است تحت جراحی قرار گیرد. در جراحی این نوع خونریزی علاوه بر کرانیوتومی و باز کردن پرده مغز، باید سطح کورتکس مغز هم باز شود و خونریزی تخلیه و لخته خون خارج گردد.

علت دوم ناشی از بالا رفتن فشار خون می باشد که به صورت خودکار، با بالا رفتن فشار خون، مغز دچار خونریزی می شود. در بسیاری از این موارد، خونریزی جزئی است و خود خونریزی جذب می شود، در نتیجه نیاز به عمل وجود ندارد. اما در مواردی که خونریزی شدید باشد، بیمار در حالت کما قرار گیرد و کاهش سطح هوشیاری را تجربه کند، نیاز به جراحی است.

خونریزی های داخل بطنی

این خونریزی ها داخل حفره هایی که مایع مغزی در آن ها جریان دارد، رخ می دهد که ممکن است ناشی از ضربات مغزی و ضایعات عروقی مغز باشد و یا حتی به صورت خودکار رخ دهد.

این خونریزی ها نیز معمولا نیاز به جراحی ندارند؛ مگر در مواقعی که در اثر لخته شدن خون، مسیر خروج مایع مغزی انسداد یابد و بیمار، دچار بیماری هیدروسفالی شود. برای این افراد ممکن است کاتتر یا شلنگی نازک داخل بطن مغز بیمار قرار داده شود تا خونی که درون آن ها قرار دارد، تخلیه گردد.

علاوه بر تمامی موارد فوق، نوع دیگری از خونریزی مغزی وجود دارد که نسبت به خونریزی اپیدورال عمقی تر است و زیر پرده سخت مغز (بین مغز و پرده دورا) ایجاد می گردد. این نوع خونریزی نیز ناشی از ضربه های مغزی و تروماهای مختلف می باشد که در صورت وسیع بودن، افزایش حجم و کاهش سطح هوشیاری بیمار نیاز به جراحی دارد.

جراحی این نوع خونریزی های مغزی نیز از طریق کرانیوتومی است اما با این تفاوت که برای تخلیه خونریزی باید پرده مغز نیز باز شود.

نقش یک جراح مغز و اعصاب خوب برای درمان خونریزی های مغزی

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، مغز عضوی حساس و در عین حال بسیار مهم و حیاتی در بدن انسان به شمار می آید. از همین رو لازم است در صورت بروز مشکلات مختلف در آن و نیاز به درمان و جراحی، پزشکی را انتخاب نماییم که تخصص و تجربیات لازم در این زمینه را داشته باشد. چرا که هرگونه خطا در جراحی های مغزی و به ویژه خونریزی های مغزی، می تواند خطرات جبران ناپذیری برای بیمار به همراه داشته باشد.

یکی از بهترین جراحان مغز و اعصاب، دکتر محمودرضا عباس زاده هستند که در قزوین و نیز کلینیک بیمارستان عرفان نیایش مشغول به فعالیت می باشند. شما عزیزان می توانید برای تماس با دکتر، از روش های موجود در این صفحه اقدام نمایید.

برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

  پرسش و پاسخ تکمیلی

  سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

  0 دیدگاه
  یک دیدگاه بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  7 + 14 =

  Call Now Buttonتماس با پزشک