دکتر محمود رضا عباس زاده / بیماری های مغز و اعصاب / سکته مغزی، از ابتلا تا درمان
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

سکته مغزی، از ابتلا تا درمان

علت اصلی بروز سکته مغزی در افراد عموما در اثر ایجاد اختلالات در خون رسانی به مغز است. زیرا خونرسانی موجب تامین انرژی و اکسیژن مورد نیاز برای مغز می شود و هر گونه اختلال در رگ های خونی مغز باعث عدم تامین سوخت مغز خواهد شد. همین امر به مرور باعث کشته شدن سلول های مغزی می گردد که در نتیجه آن سکته مغزی روی می دهد.

سکته مغزی چیست

انواع سکته مغزی

سکته مغزی از جمله بیماری های مغزی – عروقی است. زیرا مغز، سوخت مورد نیاز خود را از طریق عروق خونی دریافت می کند. این سوخت شامل اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز برای مغز است. بنابراین، وقتی عملکرد عروق دچار اختلال شود، مغز نیز عملکرد خود را از دست خواهد داد.

زمانی که این اتفاق رخ می دهد، وضعیت اورژانسی خواهد بود. زیرا با وجود درمان برای بعضی از انواع آن ممکن است آسیب های جدی و یا حتی مرگ رخ دهد.

مشاهدات اخیر نشان داده است که سکته مغزی جزو پنج مورد اول مرگ و میر در آمریکا است. به گونه ای که حدودا در هر 50 ثانیه یک نفر در اثر این اتفاق جان خود را از دست می دهد!

این اختلال را می تواند به چند نوع زیر تقسیم بندی نمود.

نوع ایسکمیک

این نوع جزو موارد رایج سکته مغزی در افراد محسوب می شود و درصد زیادی از موارد ابتلا را به خود اختصاص داده است. در سکته مغزی ایسکمیک لخته خونی که تشکیل می گردد، باعث عدم انتقال اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز مغز می شود.

نوع هموراژیک

در شرایطی که ابتدا آنوریسم مغزی یا تورم رگ خونی روی می دهد و سپس رگ خونی در اثر تورم زیاد، پاره می شود، می توان گفت نوع هموراژیک سکته مغزی روی داده است.

حمله مغزی از نوع ایسکمیک گذرا

این حالت زمانی رخ می دهد که جریانات خونی به سمت مغز در لحظه ای متوقف شوند. همین امر موجب اختلال در عملکرد طبیعی مغز می شود. اما بلافاصله جریان خون عادی می شود و همه علائم از بین می روند. نام دیگر این وضعیت وزین است.

علل بروز سکته مغزی

دلایل مختلفی برای بروز سکته های مغزی وجود دارد. اما به طور کلی، موارد مشترک برای افزایش احتمال رخ دادن آن ها وجود دارد. از جمله شرایطی که در آن احتمال بروز سکته مغزی بیشتر است، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افراد دارای اضافه وزن و چاقی
 • افرادی که بیش از 55 سال سن دارند.
 • داشتن سابقه سکته مغزی شخصی یا خانوادگی
 • فشار خون بالا
 • ابتلا به دیابت
 • کلسترول بالا
 • مبتلایان به بیماری های قلبی، شریان کاروتید یا سایر بیماری های عروقی
 • افراد کم تحرک
 • مصرف بیش از حد الکل
 • دود
 • استعمال مواد مخدر

مطالعات اخیر نشان می دهند که میزان مرگ و میر در اثر سکته مغزی در آقایان بیشتر از خانم ها است. همچنین افزایش سن، خطر ابتلا به سکته مغزی را نسبت به جنسیت افزایش می دهد.

سکته مغزی چه علائمی دارد؟

نشانه های سکته مغزی عموما خاموش هستند. برخی از متداول ترین نشانه ها عبارتند از:

 • احساس گیجی که صحبت کردن را دچار اشکال کند.
 • سردردهایی که عموما همراه با استفراغ است.
 • فلج شدن یا عدم توانایی در استفاده از بخش هایی از صورت، بازو و پا که عمدتا در یک طرف از بدن از کار می افتند. این اتفاق ممکن است موجب فلج های موقتی و یا دائمی شود.
 • ایجاد اختلالات بینایی در یک و یا هر دو چشم
 • عدم تعادل در راه رفتن ناشی از وجود سرگیجه

علائمی که برای هر فرد بروز می کند و نیز شدت آن بسته به شرایط هر فرد می تواند متفاوت باشد.

آیا سکته مغزی کشنده است؟

سکته مغزی می تواند یکی از عوامل مرگ و میر باشد. همانطور که گفتیم، به طور کلی زمانی که عروق خونی مغز که وظیفه تامین سوخت مغز را به عهده دارند دچار اختلال شوند، سکته مغزی رخ خواهد داد. زمانی که انرژی لازم برای مغز تامین نشود، مرگ سلول های مغزی و در نهایت مرگ مغزی روی می دهد.

آیا سکته مغزی قابل درمان است؟

انواع ایسکمیک و هموراژیک سکته مغزی در اثر عوامل مختلفی رخ می دهند و تاثیرات متفاوتی روی بدن دارند و هر دو نوع به درمان های مخصوص به خود نیاز دارند.

برای درمان، تشخیص سریع و دقیق پزشک متخصص بسیار مهم است. پزشک می تواند با یک روش مناسب از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کند.

در ادامه درمان هر دو نوع سکته مغزی ایسکمیک و هموراژیک و همچنین توصیه های کلی برای هر دو نوع را ارائه می دهیم.

درمان سکته مغزی ایسکمیک

سکته مغزی ایسکمیک در اثر تنگی و یا مسدود شدن رگ ها خونی رخ می دهد. در این نوع سکته، تمرکز اصلی روی بازگشت خون به مغز است. برای این هدف، داروهایی تجویز می شود که لخته های خون را از هم تجزیه کند و مانع از تشکیل دوباره آن ها شود.

عموما داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین یا پلاسمینوژن (TPA) تجویز می شوند. پلاسمینوژن (TPA) در از بین بردن لخته ها بسیار موثر است و تزریق آن از 4 الی 5 ساعت پس از شروع علائم صورت می گیرد.

درمان سکته مغزی هموراژیک

نوع هموراژیک در اثر تورم رگ ها رخ می دهد که موجب پارگی رگ های خونی و انتشار خون به بیرون از رگ ها می شود. درمان آن متمرکز بر کنترل خونریزی و کاهش فشار وارد بر مغز است. داروهایی که باعث کاهش فشار خون می شوند، باعث کنترل فشار خون نیز می شوند و از انقباضات ناگهانی رگ های خونی و تشنج جلوگیری می کنند. این داروها اغلب ضد انعقاد خون هستند، مانند وارفارین یا کلوپیدوگرل.

از طریق جراحی نیز می توان برخی از مشکلات رگ های خونی را که باعث سکته مغزی می شوند، برطرف نمود. در جراحی می توان با ایجاد گره های کوچک در محل پاره شدگی، جریان خون را متوقف کرد. خونریزی ناشی از آنوریسم، توسط جراح مغز و اعصاب قابل برطرف کردن است.

مراقبت های لازم بعد از سکته مغزی

مراقبت ها از بیمارستان شروع خواهند شد. در آنجا، تیم مراقبت بعد از تثبیت وضعیت بیمار، اثرات برجا مانده را بررسی می کنند و مراقبت های لازم را برنامه ریزی خواهند کرد. به طور کلی این مراقبت ها در چهار زمینه صورت خواهند گرفت:

 1. گفتار درمانی
 2. درمان شناختی
 3. آموزش مهارت های حسی
 4. فیزیوتراپی

بهترین متخصص برای درمان سکته مغزی

بهترین متخصص برای درمان این اختلال مهم قطعا پزشکی است که دارای مهارت دهای تشخیص دقیق در هر مرحله از بهبودی باشد و بتواند از بازگشت علائم جلوگیری کند. همچنین باید بتواند برنامه ریزی دقیقی را برای فیزیوتراپی و برنامه غذایی بیمار تنظیم کند.

از لحاظ دانش آکادمیک و تخصصی پزشکان، باید بدانید که درمان سکته مغزی و بهبود بیماران بر عهده متخصصین مغز و اعصاب است. آن ها علاوه بر دانش کافی برای مقابله با این عارضه، از تجربیات کافی نیز برخوردارند و می توانند در بحرانی ترن شرایط، بهترین تصمیم را اتخاذ نمایند.

برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =

Call Now Buttonتماس با پزشک