سوالات متداول

دکتر محمودرضا عباس زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب

یکی از نزدیکان من صرع دارد و باید روزانه تا آخر عمر دارو مصرف کند. آیا امکان دارد جراحی صرع انجام شود و دیگر نیازی به دارو نباشد؟
از نظر علمی، فرد بیماری نیاز به جراحی دارد که تشنج او به درمان دارویی مقاوم باشد و با وجود مصرف سه دارو با حداکثر دوز ممکن، همچنان تشنج کند. اگر با دارو کنترل شود به علت خطرات و عوارض، عمل توصیه نمی شود. البته بیمار باید معاینه گردد و MRI بیمار بررسی شود. امروزه در موارد مزیال، لوب تمپورال و اپی لپسی توصیه به عمل می گردد که البته این موارد خاصی هستند و نیاز به مشاوره تخصصی دارند.
من دیسک کمر دارم و بسیاری از جراحان توصیه به عمل کرده اند ولی تمایل به عمل ندارم. آیا می توانم لیزر یا اوزون تراپی کنم؟

توصیه به عمل و اندیکاسیون گذاری آن، به خصوص عمل های سنگین مثل پیچ گذاری های وسیع باید دقیق و بر اساس موازین و منطق قوی علمی باشد؛ در غیر این صورت به شکست خواهد انجامید. ولی اگر منطق پشت عمل قوی باشد مثل خطر فلج شدن یا معلولیت، در صورت عدم اقدام برای جراحی، عمل می تواند با نتایج عالی همراه باشد. روش هایی مثل لیزر بر عکس تبلیغات زیادی که روی آن انجام می شود چندان موثر و کارساز نیستد. همجنین موارد مورد نیاز آن بسیار کم است و معمولا توسط همکارانی که تخصص اصلی آن ها جراحی ستون فقرات نیست تجویز می شود. البته قبول دارم که گاهی اختلاف نظرات متناقضی هم در بین همکاران جراحی اعصاب وجود دارد. در مورد شخص شما باید معاینه دقیق و رویت MRI انجام گیرد تا انشاءالله بهترین روش درمانی انتخاب شود.

مدتی است سردرد دارم. می ترسم تومور مغزی داشته باشم. چطور می توانم مطمئن شوم که توموری ندارم؟

سردرد، مشکلی شایع ولی تومور مغزی گرفتاری نادری است. شایع ترین علت سردرد، میگرن است. ولی اگر سردرد شما را از خواب بیدار کند، همراه با دوبینی و تاری دید باشد یا سردرد شما نسبت به قبل تشدید شده باشد، حتما نیاز به ویزیت متخصص وجود دارد. در معاینه باید انتهای چشم شما دیده شود و اگر فشار مغز بالا باشد، باید MRI انجام گیرد. برای تشخیص تومورهای مغز و نوع خوش خیم یا بدخیم آن ها MRI روشی بسیار دقیق است.

اخیرا انگشت دستم سر می شود. ممکن است ام اس داشته باشم؟

این سوال معمولا توسط خانم های جوان که مشکل اضطراب دارند پرسیده می شود. ام اس بیماری شایعی نیست. انجام MRI معمولا جهت ردیابی بیماری و آرامش این افراد کار ساز است ولی حتما افسردکی واضطراب این بیماران باید درمان گردد.

Call Now Buttonتماس با پزشک